Top 3 zasad produktywności

1 Planowanie wieczorem zadań na kolejny dzień

Jak pewnie wiesz, planowanie to potężne narzędzie, by zwiększyć produktywność. Jednym z psychologicznych tricków jest wieczorne planowanie zadań na kolejny dzień. Dlaczego i jak to działa? Każda świadoma decyzja, czy też cały proces podejmowania decyzji zużywa naszą siłę woli, czyli taki nasz wewnętrzny bak z paliwem. Im więcej decyzji w ciągu dnia musimy podjąć, tym bardziej wyczerpujemy naszą siłę woli. Pewnie doświadczyłeś tego nie raz, że wieczorem, po całym dniu znacznie ciężej jest Ci się zabrać za postanowienia, które do południa robiłeś bez większych problemów. Dlatego właśnie planowanie działa cuda jeśli chodzi o robienie nawet cięższych zadań. Jeśli mamy zaplanowane co mamy zrobić, mózg nie przechodzi procesu decyzyjności i zachowuje siłę woli. Im więcej w ciągu. Jeśli zaplanujemy główne zadania dnia poprzedniego, już od samego rana oszczędzamy pracy naszemu mózgowi, co przekłada się na większym skupieniu na tych zadaniach.

2 Stop multitasking

To prawdziwy zabójca produktywności. Może Ci się wydawać, że masz podzielność uwagi i potrafisz się skupić na wielu rzeczach jednocześnie. Przeanalizujmy to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że mamy 5 czynności do zrobienia. Są to: poczytanie książki, nauka obcego języka, dokończenie referatu, trening i rozmowa ze znajomym. Na każdą z czynności planujemy poświęcić 30 min. Czy zadania te robiłbyś po kolei, czy starałbyś się robić wszystkie jednocześnie? Np. czytasz 3 min książki, potem 2 min angielskiego, wracamy do książki na 5 min, potem rozmowa z kolegą 10 min, potem znów wracamy do książki, i tak przerzucamy się między zadaniami niczym produktywny paralityk…wydaje się bezsensowne prawda?

To dlaczego tak samo się zachowujemy jeśli chodzi o inne zadania? Niby zajmujemy się pracą/nauką, ale to spojrzymy na instagrama, to odpiszemy na wiadomość na fb, to oglądniemy ciekawy filmik na yt, albo wdamy się w nieplanowaną rozmowę? Widzisz podobieństwa? Skupić się na jednej czynności w danym momencie i zakończ ją, dopiero bierz się za kolejną. Świetnie pomaga tutaj technika Pomorodo, którą opisałem tutaj

3 Zadbaj o sen

Ostatni na naszej liście, za to chyba jeden z najważniejszych czynników wpływających na naszą produktywność. Prawidłowy sen lub jego brak wpływa na wszystkie aspekty naszego życia. Jeśli masz problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, masz bóle głowy i ogólnie złe samopoczucie, to bardzo możliwe, że powodem jest niedbanie o sen. Zacznij się wysypiać! Zarywanie nocek, ślęcząc nad zaległościami, naprawdę nie jest dobrym rozwiązaniem. Połóż się wcześniej spać i zabierz się za te czynności z samego rana. Z pewnością zrobisz zaplanowane czynności szybciej niż na wpół przytomny w nocy. Chyba że jesteś typem „sowy” i faktycznie jesteś efektywniejszy w nocy. Ważna jest także higiena snu, wbrew pozorom spać też można bardziej lub mniej efektywnie. Poprzez robienie odpowiednich czynności można zwiększyć jakość naszego snu. Temat ten zostawię jednak na inny artykół, gdyż jest to temat bardzo obszerny.

Poniżej pokazuję, jak to się sprawdza u mnie. Wiadomo, jeden dzień jest lepszy, drugi gorszy, gdyż ciągle próbuję i testuję nowych rzeczy jeśli chodzi o produktywność. Najbardziej co i jak robię, omawiam od 5:05

Zachęcam również do śledzenia mojej działalności na innych platformach tutaj

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *