Czy jesteś egoistą?

Super, że po raz kolejny tu jesteś i czytasz to czym chcę się z Tobą podzielić! 😁 Na tapetę wlatuje temat egoizmu, który jest przez wielu z nas źle odbierany. Myślimy, że od statusu ,,egoisty” możemy uchronić się tylko wtedy, gdy ZAWSZE dajemy innym WSZYSTKO to co mamy, materialne lub nie. Jest to błędne przekonanie.
Wytłumaczę Ci to na prostych przykładach.

Wyobraź sobie, że Ania jest na super wakacjach razem ze swoją przyjaciółką Elizą. Dziewczyny wybierają się na miasto, aby wypożyczyć rowery. Niestety, zostały tylko dwa, jeden ma gorszą jakość od drugiego. Osoba, która zajmuje się wypożyczaniem, pyta towarzyszkę Ani, który rower wybiera. Eliza bez zastanowienia wybiera lepszy, a przyjaciółka odpowiada:
-Czemu wybrałaś lepszy rower? Kultura nakazuje, aby wybrać ten gorszy.
Eliza pyta: -Czy Ty na moim miejscu wybrałabyś ten gorszy?
-No jasne, że tak-odpowiada koleżanka.
-To w czym problem? Tam jest drugi- uśmiecha się Eliza.

Która z dziewczyn zachowała się egoistycznie?

Zobrazowanie tego służyło do rozpoczęcia wyjaśnień na temat nieoczywistego aspektu egoizmu. Gdy NIE DAJESZ innym WSZYSTKIEGO co masz, nie oznacza, że jesteś egoistą! Jeśli żyjesz swoim życiem, tak jak Ty tego chcesz, wtedy jest to w porządku. Zaczynasz zachowywać się egoistycznie wtedy, kiedy oczekujesz od innych ludzi, że ONI będą żyć tak jak TY TEGO CHCESZ. Co gorsza, jeśli myślisz, że nie jesteś egoistą, bo zawsze dzielisz się tym co masz, to też jesteś w błędzie. Przykład: Dajesz siostrze upominek, który był warty 400 zł, ale jesteś oburzony, kiedy na swoje urodziny otrzymujesz jakieś głupie skarpetki z myszką Miki. W takiej sytuacji Twój prezent nie był darem!! To była tylko transakcja biznesowa.

Kolejny aspekt to wdzięczność, która jest ważna, ale bywa nadużywana, próbując wpędzić nas w poczucie winy. Jeśli Twoi rodzice od zawsze chcieli, żebyś został weterynarzem, ale Ty decydujesz się wybrać inną drogę, możesz usłyszeć: ,,Dlaczego nie wybrałeś weterynarii? Naszym marzeniem było, żebyś ratował zwierzęta. To byłaby dla Ciebie najlepsza opcja”.

1. Zastanówmy się kiedy robimy coś tylko dlatego, że tak wypada. Może nie warto. Cena to Twoje własne życie.

2. Pomyślmy również, gdzie MY staramy się kierować życiem innych, mówiąc im jak mają się zachowywać, czuć, czy myśleć (oczywiście nie chodzi o małe dzieci, ale tutaj też warto uważać) Kiedy pozbędziemy się tego odpychającego czynnika, jakim jest chęć kierowania życiem innych, nawet tych najbliższych nam osób, ludzie spojrzą na nas życzliwszym okiem.

PAMIĘTAJ!

Gdy pozwalamy innym rozwijać się i żyć bez poczucia, że nasze istnienie jest zagrożone, właśnie rozdajemy miłość. Takich ludzi jak Ty świat właśnie potrzebuje!

WSZYSTKIEGO DOBREGO!❤️🙏

Justyna Kokoszka

 

 

 

 

 

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *